Strona 1 z 1

Polecana zwirownia Konin

: 05 gru 2017, 7:56
autor: adambyczek
Co znaczy termin żwirownia i do czego może nam być potrzebna w codziennym życiu?

Potocznie pisząc żwirownia to przedsiębiorstwo, które zajmuje się w dostawach pisaku i kruszywa do celów przemysłowych. Przeważnie żwirownia to kopalnia odkrywkowa, w której przy wykorzystaniu ciężkich maszych jest wydobywane kruszywo. Aby dotrzeć do kruszywa, powinno się zdjąć wierzchnią nawierzchnię torfu. Pod nią zazwyczaj znajduje się warstwa nagromadzonego piachu, który jest ubocznym produktem w większości żwirowni w Koninie. Dopiero po jej uprzątnięciu można przejść do eksploatacji właściwego złoża. Nie oznacza to, iż pod warstwą ziemi zlokalizowany jest piękny, drobny żwir, który możemy podziwiać na co dzień.

Żeby przybliżyć proces wydobycia i wykorzystania dorobku, którym może się pochwalić każda żwirownia w Koninie, posłużymy się wyszukiwarką internetową. Wstukamy więc interesującą nas frazę żwirownia Konin i zobaczymy co dadzą nam wyniki zwrócone przez wyszukiwarkę. Poprzez to będziemy mogli więcej dowiedzieć się na temat samej żwirowni i wykorzystania sprzedawanych przez nią produktów. Już na pierwszej stronie rezultatów szukania, może znaleźć interesujące informacje o oferowanych produktach. Tak jak wcześniej napisałem, należą do nich piach i torf oraz różnego rodzaju żwir. Natomiast gotowy produkt nie leży gotowy w ziemi.

Ten śliczny mały żwirek, który jest wykorzystywany do zdobienia naszych skwerów zieleni powstaje z pokruszenia dużych bloków skalnych. A, więc większość z sprzedawanych żwirów ozdobnych ma tą samą średnicę. Sama natura nie ukształtowała by tysięcy kamyczków o tak identycznych kształtach. W zależności od złoża jakim dysponuje dana żwirownia, zależy jej asortyment. Żwirownia, która znajduje się na terenie złóż granitowych może sprzedawać kruszywo najwyższej jakości. Również wartość tego rodzaju żwiru jest znacznie wyższą od pozostałych kamieni.

Ponadto bez żwirowni nie postały by żadne drogi w naszym kraju. Budulcem każdej drogi jest utwardzone podłoże. Tego rodzaju podłoże powstaje z dużej warstwy przesianego piachu i żwiru różnej wielkości. Całość przypomina przekładane ciasto: na początku gruby żwir, kolejno o mniejszej gramaturze i na końcu piasek. Dopiero na tak wykonanym podłożu są robione warstwy asfaltu.